לוגו שער הגאולה

זֶֽה־הַשַּׁ֥עַר לַֽיהוָ֑ה צַ֝דִּיקִ֗ים יָבֹ֥אוּ בֽוֹ (תהלים קיח כ)

הכניסה לגאולה האישית

הכניסה לגאולה האישית מתחילה במודעות שאלוהים רוצה לגאול את האדם.

חלקו של השואף להיגאל היא ללכת לקראת רצון זה ולאפשר לאלוהים להעניק לו את גאולתו.

המעשה נראה פשוט, אך מאז חטא אדם הטבע האנושי, במקורו צלם אלוהים, הפך לבהמי. הוא כל כך התעוות שאינו מסוגל להאמין בחסד אלוהים.

מול מצבה האנוש של האנושות, הגואל לא מפסיק לקורא לבני אדם כדי שיקבלו את הגאולה שהוא מציע להם באהבה:

הוֹי כָּל-צָמֵא לְכוּ לַמַּיִם וַאֲשֶׁר אֵין-לוֹ כָּסֶף לְכוּ שִׁבְרוּ וֶאֱכֹלוּ וּלְכוּ שִׁבְרוּ בְּלוֹא-כֶסֶף וּבְלוֹא מְחִיר יַיִן וְחָלָב. לָמָּה תִשְׁקְלוּ-כֶסֶף בְּלוֹא-לֶחֶם וִיגִיעֲכֶם בְּלוֹא לְשָׂבְעָה שִׁמְעוּ שָׁמוֹעַ אֵלַי וְאִכְלוּ-טוֹב וְתִתְעַנַּג בַּדֶּשֶׁן נַפְשְׁכֶם. הַטּוּ אָזְנְכֶם וּלְכוּ אֵלַי שִׁמְעוּ וּתְחִי נַפְשְׁכֶם [...] (ישעיה נח א-ג)

האדם שמצליח לשמוע את הקריאה האלוהית ושרוצה לענות לה בחיוב חייב להיות בטוח שהוא רוצה את זה בכל לבבו, בכל נפשו ובכל מאודו (דברים ו ה).

האתגר של עם ישראל היום הוא להתכונן לקבלת החדש, וזה אינו דבר קל. תלונותיהם של אבותינו במדבר, למרות הניסים שראו ביציאה ממצרים, מזכירות לנו שהטבע האנושי מעדיף שבי מוכר על חרות לא מוכרת.

השואף לגאולה עובר לעיתים מצבים של בדידות, חוסר הבנה, שבירת מסגרות, ועמידה בניגוד לרוב ולמקובל. על מנת ללכת לקראת טבעו האמיתי, הוא צריך, בעקבות אברהם, להקריב את מי שהוא כדי לקבל את מי שהוא מיועד להיות.

הגאול יוכל לחוות כניסת החיים האלוהיים לתוכו ויוכל ברוחו החדשה להיכנס לעולם האלוהי.

על ידי טבעו החדש בלבד, יהיה הגאול כשיר לשרת את אלוהים בהתאם לקדושתו. הוא הופך לפרי ראשון ויוכל לפעול להתפתחות גאולת ישראל.

p