לוגו שער הגאולה

זֶֽה־הַשַּׁ֥עַר לַֽיהוָ֑ה צַ֝דִּיקִ֗ים יָבֹ֥אוּ בֽוֹ (תהלים קיח כ)

אדם וחטאו

האדם

האדם הוא היצור היחיד שנברא בצלם אלוהים ושמייצג אותו בעולם הזה:

וַיֹּאמֶר אֱלֹהִים נַעֲשֶׂה אָדָם בְּצַלְמֵנוּ כִּדְמוּתֵנוּ וְיִרְדּוּ בִדְגַת הַיָּם וּבְעוֹף הַשָּׁמַיִם וּבַבְּהֵמָה וּבְכָל-הָאָרֶץ וּבְכָל-הָרֶמֶשׂ הָרֹמֵשׂ עַל-הָאָרֶץ. (בראשית א כ)

יהוה אלוהים נטע גן בעדן כדי לפתח את הארץ:

וַיִּקַּח יְהוָה אֱלֹהִים אֶת-הָאָדָם וַיַּנִּחֵהוּ בְגַן-עֵדֶן לְעָבְדָהּ וּלְשָׁמְרָהּ. (בראשית ב יד)

תפקידו של האדם היה להרחיב את הגן לכל העולם כדי שיהפוך כולו לפלאי אלוהים. השבת תופיע כאשר המטרה תושלם.

חטא האדם

איסור נכפה על האדם לאכול מעץ הדעת טוב ורע. אכילה מהעץ ההוא הייתה מכניסה את המוות בגוף האדם ובעולם:

וּמֵעֵץ הַדַּעַת טוֹב וָרָע לֹא תֹאכַל מִמֶּנּוּ כִּי בְּיוֹם אֲכָלְךָ מִמֶּנּוּ מוֹת תָּמוּת. (בראשית ב יז)

אדם חטא. אי-ציותו פתח את השער לשטן והביא אל תוך העולם הזה את המוות, הסבל וכל הצורות של הרוע. הטבע שקע גם הוא עם האדם בהתנוונותו מפני שהוא היה אדון העולם הזה:

וּלְאָדָם אָמַר כִּי-שָׁמַעְתָּ לְקוֹל אִשְׁתֶּךָ וַתֹּאכַל מִן-הָעֵץ אֲשֶׁר צִוִּיתִיךָ לֵאמֹר לֹא תֹאכַל מִמֶּנּוּ אֲרוּרָה הָאֲדָמָה בַּעֲבוּרֶךָ בְּעִצָּבוֹן תֹּאכְלֶנָּה כֹּל יְמֵי חַיֶּיךָ. וְקוֹץ וְדַרְדַּר תַּצְמִיחַ לָךְ וְאָכַלְתָּ אֶת-עֵשֶׂב הַשָּׂדֶה. בְּזֵעַת אַפֶּיךָ תֹּאכַל לֶחֶם עַד שׁוּבְךָ אֶל-הָאֲדָמָה כִּי מִמֶּנָּה לֻקָּחְתָּ  כִּי-עָפָר אַתָּה וְאֶל-עָפָר תָּשׁוּב. (בראשית ג יז-יט)

הבטחת הגאולה הנצחית

למרות גודל האסון, הכריז אלוהים על הישועה הסופית, הגאולה הנצחית. בסוף הימים, יברא אלוהים שמיים חדשים וארץ חדשה, בהם יחיו לנצח עׅמו בני האדם שקיבלו את גאולתם האישית:

כִּי-הִנְנִי בוֹרֵא שָׁמַיִם חֲדָשִׁים וָאָרֶץ חֲדָשָׁה וְלֹא תִזָּכַרְנָה הָרִאשֹׁנוֹת וְלֹא תַעֲלֶינָה עַל-לֵב. (ישעיה סה יז)

p