לוגו שער הגאולה

זֶֽה־הַשַּׁ֥עַר לַֽיהוָ֑ה צַ֝דִּיקִ֗ים יָבֹ֥אוּ בֽוֹ (תהלים קיח כ)

ברית סיני: שלב הבניין לקראת גאולת ישראל

הברית עם אברהם היא ברית הגאולה, אך כדי להגשימה התבקש שלב הביניים של ברית סיני:

וְהָיָה עֵקֶב תִּשְׁמְעוּן אֵת הַמִּשְׁפָּטִים הָאֵלֶּה וּשְׁמַרְתֶּם וַעֲשִׂיתֶם אֹתָם וְשָׁמַר יְהוָה אֱלֹהֶיךָ לְךָ אֶת-הַבְּרִית וְאֶת-הַחֶסֶד אֲשֶׁר נִשְׁבַּע לַאֲבֹתֶיךָ. (דברים ז יב)

ייעודה של ברית סיני היה לאפשר לישראל להכיר את אלוהיו ובעזרת אור תורתו לזהות את החושך שבקרבו. יציאת מצריים הייתה ההוכחה של אהבת אלוהים לעמו. הגאולה הראשונה הזאת של ישראל הייתה הדוגמה של כל הגאולות העתידות לבוא ובייחוד דוגמה של הגאולה הנצחית:

אָנֹכִי יְהוָה אֱלֹהֶיךָ אֲשֶׁר הוֹצֵאתִיךָ מֵאֶרֶץ מִצְרַיִם מִבֵּית עֲבָדִים (שמות כ ב)

בניגוד לברית עם אברהם, ברית סיני אינה ברית עולם, הגשמתה היא על תנאי:

שמירת התורה הייתה מאפשרת את הגשמת הברית עם אברהם ואת הכניסה המידית לגאולה:

וְהָיָה אִם-שָׁמוֹעַ תִּשְׁמַע בְּקוֹל יְהוָה אֱלֹהֶיךָ לִשְׁמֹר לַעֲשׂוֹת אֶת-כָּל-מִצְו‍ֹתָיו אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוְּךָ הַיּוֹם וּנְתָנְךָ יְהוָה אֱלֹהֶיךָ עֶלְיוֹן עַל כָּל-גּוֹיֵי הָאָרֶץ. וּבָאוּ עָלֶיךָ כָּל-הַבְּרָכוֹת הָאֵלֶּה וְהִשִּׂיגֻךָ  כִּי תִשְׁמַע בְּקוֹל יְהוָה אֱלֹהֶיךָ. (דברים כח א-ב)

אי-שמירת התורה הייתה מביאה את הקללה, דוחה את ישראל לחושך הגלות, מרחיקה מאלוהים ומהארץ המובטחת, מנתקת מהגשמת ברית אברהם ומברכות הגאולה:

וְהָיָה אִם-לֹא תִשְׁמַע בְּקוֹל יְהוָה אֱלֹהֶיךָ לִשְׁמֹר לַעֲשׂוֹת אֶת-כָּל-מִצְו‍ֹתָיו וְחֻקֹּתָיו אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוְּךָ הַיּוֹם וּבָאוּ עָלֶיךָ כָּל-הַקְּלָלוֹת הָאֵלֶּה וְהִשִּׂיגוּךָ. (דברים כח טו)

p