לוגו שער הגאולה

זֶֽה־הַשַּׁ֥עַר לַֽיהוָ֑ה צַ֝דִּיקִ֗ים יָבֹ֥אוּ בֽוֹ (תהלים קיח כ)

האם הגאולה אכן התחילה או האם זוהי תקוות שווא?

השאלה הלגיטימית הזאת מוצאת את תשובתה בשני אותות – הראשון פיזי, השני רוחני:

א – הגאולה בעת שיבת ציון

האות הראשון מלווה כמעט את כל נבואות התנ"ך המבשרות על הגאולה. אות שלא היה קיים בזמן אחר בהיסטוריה אלא רק בזמנינו. האות הוא שיבת ציון והקמת מדינת ישראל, הוא התרחש בשנת 1948. שיבת ציון מהווה את השלב הראשון של גאולת ישראל (ראה שני שלבי הגאולה):

וְשָׁב יְהוָה אֱלֹהֶיךָ אֶת-שְׁבוּתְךָ וְרִחֲמֶךָ וְשָׁב וְקִבֶּצְךָ מִכָּל-הָעַמִּים אֲשֶׁר הֱפִיצְךָ יְהוָה אֱלֹהֶיךָ שָׁמָּה. אִם-יִהְיֶה נִדַּחֲךָ בִּקְצֵה הַשָּׁמָיִם מִשָּׁם יְקַבֶּצְךָ יְהוָה אֱלֹהֶיךָ וּמִשָּׁם יִקָּחֶךָ. וֶהֱבִיאֲךָ יְהוָה אֱלֹהֶיךָ אֶל-הָאָרֶץ אֲשֶׁר-יָרְשׁוּ אֲבֹתֶיךָ וִירִשְׁתָּהּ וְהֵיטִבְךָ וְהִרְבְּךָ מֵאֲבֹתֶיךָ(דברים ל ג-ה)
קוֹל צֹפַיִךְ נָשְׂאוּ קוֹל יַחְדָּו יְרַנֵּנוּ כִּי עַיִן בְּעַיִן יִרְאוּ בְּשׁוּב יְהוָה צִיּוֹן. פִּצְחוּ רַנְּנוּ יַחְדָּו חָרְבוֹת יְרוּשָׁלִָם כִּי-נִחַם יְהוָה עַמּוֹ גָּאַל יְרוּשָׁלִָם.(ישעיה נב ח-ט)

ב – אלוהים מדבר לכל אחד מילדיו

האות השני מעיד על תחילתה הרוחנית של גאולת ישראל אשר היא הגאולה במהותה האמיתית. האות הוא שאלוהים מדבר לילדיו – או ליתר דיוק, הוא נותן להם לשמוע אותו ולהכיר אותו באופן אישי. התגלות זו מהווה את הגאולה האישית, שהחלה להופיע ועל סמך זה אנו מצהירים: הגאולה התחילה! הגאולה הרוחנית התחילה לצמוח בעם משנת 1998:

כִּי לֹא יַעֲשֶׂה אֲדֹנָי יְהוִה דָּבָר כִּי אִם-גָּלָה סוֹדוֹ אֶל-עֲבָדָיו הַנְּבִיאִים. אַרְיֵה שָׁאָג מִי לֹא יִירָא אֲדֹנָי יְהוִה דִּבֶּר מִי לֹא יִנָּבֵא.(עמוס ג ז-ח)
וְהָיָה אַחֲרֵי-כֵן אֶשְׁפּוֹךְ אֶת-רוּחִי עַל-כָּל-בָּשָׂר וְנִבְּאוּ בְּנֵיכֶם וּבְנוֹתֵיכֶם זִקְנֵיכֶם חֲלֹמוֹת יַחֲלֹמוּן בַּחוּרֵיכֶם חֶזְיֹנוֹת יִרְאוּ. וְגַם עַל-הָעֲבָדִים וְעַל-הַשְּׁפָחוֹת בַּיָּמִים הָהֵמָּה אֶשְׁפּוֹךְ אֶת-רוּחִי.(יואל ג א-ב)

p